Pokud oba nože srovnáme, zjistíme, že vyslovených odlišností je opravdu jen málo. Ganzo je skutečně velmi zdařilá replika nože Benchmade 14210 HK. Oba mají oboustrannou pojistku Axis Lock (a Ganzo ji má dobře zpracovanou), oba mají možnost dvou poloh klipu (v zadní části na pravé či levé straně rukojeti). Oba nože mají střenky z materiálu G-10 a dokonce mají i stejně tvarovaný klip pro uchycení v kapse v černé barvě.
Pokud se podíváte na nůž Ganzo G704, již od prvního momentu tušíte jeho primární určení jako taktického nože. Pojem taktický nůž je dnes hodně marketingově zprofanovaným pojmem a volně přeloženo znamená nůž, který „zaručeně používají speciální síly v Iráku“, ale nenamažete si s ním ani máslo na chleba. Toto ale u Ganza G704 neplatí. S tímto nožem si i „takticky“ vychutnáte paštiku od manželky, stejně tak dobře otevřete pivo a nakrájíte tlačenku s cibulí. Na první dojem nepůsobí odfláknutě, nikde nic neodstává, žádné otřepy, vůle atd. Je třeba si na něj ale zvyknout. Na první dojem může působit příliš hrubě, svým vzhledem evokuje agresi, je poměrně masivní a na zavírací nůž docela těžký. Rukojeť při prvním stisku v dlani působí jako „hranatá“, jako by chtěla ještě více zaoblit. Ale je to jen otázka zvyku. Pokud jste byli doteď zvyklí na zavírací nože typu Victorinox, budete zpočátku zaskočeni vahou, úchopem, masivností čepele atd. Po pár dnech nošení a používání ale tento pocit překonáte.
Čepel se otevírá trošku ztuha, ovšem na to pomáhá olej a torx na povolení středového čepu (ten si ostatně každý majitel nože „ladí“ podle sebe). V čepu není vůle, ani horizontální ani vertikální. Faseta ostří je souměrná po celé délce a po obou stranách (tento jev na dražších značkových modelech v poslední době už tak častý není). Tento nůž ke mně přišel krásně ostrý - holil. Kolíček pro otevření čepele je oboustranný, z výroby dobře opracovaný, palec se o něj při otevírání čepele nedře. V zavřeném stavu je čepel ve středové ose, čepel také stranově neuhýbá.
Pojistka Axis Lock je oblíbená pojistka na dražších modelech nožů (ostatně na noži Benchmade, kterým je Ganzo 704 inspirováno, je to standardní pojistka). Na Ganzu drží velmi dobře, nemá tendenci povolit uzamčení čepele v otevřeném stavu. Dobře se uvolňuje, chodí plynule. Při troše cviku lze čepel otevřít i zavřít jednou rukou. Pokud je středový čep dobře seřízený, lze čepel otevřít i zavřít švihem při povolené pojistce.
Klip na opasek (nebo spíše pro jištění v kapse) je přiměřeně tuhý a přihnutý k rukojeti. Nůž z kapsy nevypadne, ani kdybyste se „na hlavu postavili“. Časem se malinko povolí, ale ne tak, že když radostí poskočíte, vypadne vám nůž na chodník. Při úchopu netlačí a nijak nepřekáží. Nevýhodou je, že se černění na jeho povrchu po čase používání odře (nemá vliv na funkčnost klipu).
Nůž je svým provedením určen spíše pro vyznavače „taktického použití“ (ať už tento pojem definují jakkoliv). V kuchyni (maso, ovoce, zelenina, ryby) je nůž trochu neohrabaný díky klínovému výbrusu (například jablka obvykle nedokrojíte, protože vám v polovině řezu puknou), ale venku v terénu (dřevo, větve, pás v autě, lano apod.) se s ním pracuje lépe. Je to zkrátka nůž, který je primárně určen na chlapskou práci (zase s ohledem na ocel čepele). Díky opěrce pro palec na horní straně čepele na ni můžete ve svislém směru vyvinout vyšší tlak (vhodné například při přípravě hoblin, při řezání méně poddajného materiálu aj.). Moje zkušenost je taková, že na jemnější práci (např. vyřezávání srdíčka vaší milé) moc vhodný není. Je poměrně těžký v dlani, když potřebujete dělat jemné vyřezávky. Nicméně vždy záleží na schopnostech majitele.
Milovníci nožů Cold Steel a jejich marketingových videí by jistě zkoušeli na noži viset, slaňovat a propichovat kapotu auta. Nevím, jak na tom byl originál od Benchmadeu, ale já bych s tímto nožem kapotu auta nepropichoval. Ocel 440C na takové kousky úplně vhodná není. Nicméně v krizové situaci, kdy na noži závisí váš život, nebudete hledět na kvalitu oceli a cenu nože, který máte v kapse. Někteří majitelé nožů (a rádoby survivalisté) se svými miláčky provádějí rozličné „prasárny“, při kterých obvykle dojde k poškození nože jako celku či jeho jednotlivých částí – rukojeti, čepele aj. (otvírání konzervy čepelí, vrhání nože, páčení za účelem zjištění, co vydrží středový čep, batoning při otevřené čepeli atd.). Na tyto aktivity nůž z oceli 440C určen není, ale pokud víte, jak na to, můžete se do takové akce pustit. I když to nevypadá, dělat třísky se zavíracím nožem pomocí tlouku opravdu lze – ale chce to vědět, jak se to dělá. Jinak nůž a zejména jeho pojistku poškodíte.
Určitou nevýhodou při použití „v pacifistickém prostředí“ může být agresivní vzhled nože. Zejména pokud jej otevíráte švihem, což na lidi kolem obvykle působí děsivým dojmem. Zvyknout si tak na něj musíte nejen vy, ale i vaše okolí.