Na první pohled je ale Ganzo zdařilou replikou. Necvičené oko drobné rozdíly nepozná. Je to bytelný nůž, který prostě nepřehlédnete. Má opěrku pro palec na horním hřbetu čepele u kolíčku pro otevírání, esteticky příjemnou zdrsněnou rukojeť a otočný klip pro uchycení v kapse. Velmi dobře padne spíše do masivnější ruky.
Pokud se podíváte na nůž Ganzo G720, již od prvního momentu máte pocit, že máte v ruce mocný nástroj. Je to masivní nůž – čepel je široká 3cm, rukojeť je bytelná a pevná. Když jej pevně uchopíte, hned cítíte, že držíte v dlani pořádnou kudlu. S tímto nožem se opravdu nemusíte bát do něčeho říznout. Na první dojem nepůsobí lacině, nikde nic neodstává, žádné otřepy, vůle atd. Na druhou stranu není zrovna nenápadný, svým vzhledem evokuje agresi a na zavírací nůž je opravdu kapánek těžký. Ale je to jen otázka zvyku. Pokud jste byli doteď zvyklí na zavírací rybičku, budete hodně zaskočeni vahou, úchopem, masivností čepele atd. Po pár dnech nošení a používání si ale určitě zvyknete (já si zvyknul a rád).
Čepel se otevírá velmi dobře. Pokud jej máte dobře seřízený, v čepu není vůle, ani horizontální ani vertikální. Faseta ostří je souměrná po celé délce a po obou stranách (zatím je to typický jev na všech nožích Ganzo, které mám doma). Nůž ke mně přišel krásně ostrý - holil. Ale i tak jsem jej obtáhnul na keramice. Kolíček pro otevření čepele je oboustranný, z výroby dobře opracovaný, palec se o něj při otevírání čepele nedře a nedře ani látku kalhot. V zavřeném stavu je čepel ve středové ose, čepel také stranově neuhýbá.
Axis Lock je oblíbená pojistka na dražších modelech nožů. Na Ganzu drží velmi dobře, nemá tendenci povolit uzamčení čepele v otevřeném stavu. Dobře se uvolňuje, chodí plynule. Při troše cviku lze čepel otevřít i zavřít jednou rukou. Pokud je středový čep dobře seřízený, lze čepel otevřít i zavřít švihem při povolené pojistce.
Klip na opasek (nebo spíše pro jištění v kapse) je přiměřeně tuhý a přihnutý k rukojeti. Časem se malinko povolí, ale ne tak, že když radostí poskočíte, vypadne vám nůž na chodník (ona by mu to gravitace nedovolila). Při úchopu netlačí a nijak nepřekáží. Při povolení šroubu, kterým je přitažený k zadní části rukojeti, je možné jej otočit na druhou stranu. Je leštěný, takže se z něj neodírá žádná barva.
Nůž je svým provedením určen spíše pro terénní užití. V kuchyni (ovoce, zelenina) je nůž trochu neohrabaný díky své velikosti a váze (například jablka obvykle nedokrojíte, protože vám v polovině řezu puknou), ale venku v terénu (dřevo, větve, pás v autě, lano apod.) se s ním pracuje lépe. Syrové maso a trvanlivé salámy se s ním nekrájí úplně špatně. Je to zkrátka nůž, který je primárně určen na chlapskou práci (zase s ohledem na ocel čepele). Díky opěrce pro palec na horní straně čepele na ni můžete ve svislém směru vyvinout vyšší tlak (vhodné například při přípravě hoblin, při řezání méně poddajného materiálu aj.). Moje zkušenost je taková, že na jemnější práci moc vhodný není. Je poměrně těžký v dlani, když potřebujete dělat jemné vyřezávky. Nicméně vždy záleží na schopnostech majitele. Váha a masivnost čepele je ale výhodou pro silnější rovný řez, na který tak nemusíte vynaložit tolik síly.
Milovníci nožů Cold Steel a jejich marketingových videí by jistě zkoušeli na noži viset, slaňovat a propichovat kapotu auta. Nevím, jak na tom je originál od Lionsteelu, ale já bych s tímto nožem kapotu auta nepropichoval. Na to mám svůj nůž rád. Ocel 440C na takové kousky úplně vhodná není. Nicméně v krizové situaci, kdy na noži závisí váš život, nebudete hledět na kvalitu oceli a cenu nože, který máte v kapse. Pokud víte, jak na to, můžete s ním vyzkoušet i štípání třísek (při nezajištěné čepeli – jinak poškodíte pojistku).
Určitou nevýhodou při použití „v pacifistickém prostředí“ může být agresivní vzhled nože. Zejména pokud jej otevíráte švihem, což na lidi kolem obvykle působí děsivým dojmem. Zvyknout si tak na něj musíte nejen vy, ale i vaše okolí. Buďte si jistí, že jeho používání ve společnosti lidí, kteří nejsou na nože zvyklí, neskryjete.